Skip to content

875 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Apr 29, 2010

Property Information

Block82
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
45%
Improvement Value:$54,300
55%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+3.3%
2024$7,079+3.2%
2023$6,861+0.4%
2022$6,835+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5814, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1870