Skip to content

138 W Emerson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 13, 2005

Property Information

Block91
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
40%
Improvement Value:$75,900
60%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301+3.3%
2024$9,008+3.2%
2023$8,730+0.4%
2022$8,698+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5518, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1910