Skip to content

169 W Hazelwood Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$349,500
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block92
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
27%
Improvement Value:$119,300
73%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,107+3.2%
2024$11,726+3.2%
2023$11,365+0.4%
2022$11,322+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 6221, Page 207Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 6139, Page 570Recorded8/23/2016

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3281, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1910