Skip to content

178 Maple Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block92
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
38%
Improvement Value:$90,900
62%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.2%
2024$10,507+3.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5059, Page 14

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4069, Page 145

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 3308, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1900