Skip to content

852 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block97
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
39%
Improvement Value:$81,700
61%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+3.2%
2024$9,603+3.2%
2023$9,307+0.4%
2022$9,273+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5137, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1930