Skip to content

271 W Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block97
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
32%
Improvement Value:$106,000
68%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,604+3.3%
2024$11,239+18.2%
2023$9,509+0.4%
2022$9,473+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,524DeedBook 6451, Page 2685Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5788, Page 861

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 3482, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1925