Skip to content

955 Pierpont St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$541,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block99
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,926
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
27%
Improvement Value:$110,200
73%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+13.6%
2024$9,847+3.2%
2023$9,544+0.4%
2022$9,508+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$541,000
Sq Ft1,926DeedBook 6515, Page 2151Recorded7/21/2023

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,926DeedBook 6365, Page 568Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,926DeedBook 6342, Page 2073Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 4168, Page 241

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 3253, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1920