Skip to content

285 W Hazelwood Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
Dec 10, 2007

Property Information

Block99
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
44%
Improvement Value:$65,900
56%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,642+3.3%
2024$8,370+3.2%
2023$8,112+0.4%
2022$8,081+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$338,500
DeedBook 5689, Page 520

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4022, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1925