Skip to content

240 Maple Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block99
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,280
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
33%
Improvement Value:$127,400
67%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,136+3.2%
2024$13,691+4.8%
2023$13,061+0.4%
2022$13,012+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft3,280DeedBook 6395, Page 201Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5476, Page 70

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3235, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1900