Skip to content

313 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2000

Property Information

Block1014
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
59%
Improvement Value:$86,800
41%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+2.5%
2024$9,133+4.8%
2023$8,713+0.7%
2022$8,654+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4206, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920