Skip to content

323 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$343,200
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block1014
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
47%
Improvement Value:$135,800
53%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+2.5%
2024$11,030+4.8%
2023$10,524+0.7%
2022$10,452+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$343,200

From:

To:

DeedBook 5450, Page 176Recorded8/30/2004

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

DeedBook 5374, Page 174Recorded6/2/2003

Property Sale

SaleMulti
$87,853

From:

To:

DeedBook 5209, Page 84NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/11/2001

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4811, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1925