Skip to content

409 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1942

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block1007
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
39%
Improvement Value:$184,300
61%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,453+2.5%
2024$13,121+4.8%
2023$12,519+0.7%
2022$12,434+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

DeedBook 5428, Page 313Recorded5/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1942