Skip to content

617 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
55%
Improvement Value:$100,700
45%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+2.5%
2024$9,732+4.8%
2023$9,285+0.7%
2022$9,222+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6511, Page 2486Recorded6/14/2023

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 3504, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1950