Skip to content

625 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1932

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 25, 2002

Property Information

Block108
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
47%
Improvement Value:$134,400
53%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,154+2.5%
2024$10,879+4.8%
2023$10,380+0.7%
2022$10,309+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

DeedBook 5333, Page 109Recorded10/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1932