Skip to content

238 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1937

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block1102
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
38%
Improvement Value:$191,200
62%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,692+2.5%
2024$13,354+4.8%
2023$12,741+0.7%
2022$12,654+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$57,500

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 6508, Page 410NU CodeFamily (1)Recorded5/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$345,000

From:

To:

DeedBook 5768, Page 578Recorded6/25/2009

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

DeedBook 5477, Page 547Recorded1/5/2005

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4184, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 3546, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1937