Skip to content

132 Charlotte Terrace

Roselle Park, NJ 07204

Built 1960

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 23, 2019

Property Information

Block1110
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
42%
Improvement Value:$171,800
58%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,122+2.5%
2024$12,798+4.8%
2023$12,210+0.7%
2022$12,127+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$379,000

From: SALUCCIO, CATHERINE A&SALVATORE A

To: ROMANO, FRANCIS X JR & TARAH L

Sq Ft1,795DeedBook 6330, Page 2189Recorded7/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From: JACOB, JOHN & DENISE

To: GIARRAPUTO, CATHERINE A&SALVATORE A

Sq Ft1,704DeedBook 5932, Page 580Recorded12/7/2012

Property Sale

SaleMulti
$303,000

From: HAYES, WILLIAM & MARY B

To: JACOB, JOHN & DENISE

DeedBook 5378, Page 292Recorded6/25/2003

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3537, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1960