Skip to content

550 Oak St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1968

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block115
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
52%
Improvement Value:$117,700
48%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+2.5%
2024$10,638+4.8%
2023$10,149+0.7%
2022$10,080+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 4799, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 3628, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1968