Skip to content

547 Pinewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block115
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
49%
Improvement Value:$141,100
51%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,330+2.5%
2024$12,026+4.8%
2023$11,474+0.7%
2022$11,396+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959