Skip to content

831 Pine St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block402
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
51%
Improvement Value:$121,200
49%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+2.5%
2024$10,573+4.8%
2023$10,088+0.7%
2022$10,019+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 3649, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1950