Skip to content

134-136 Grove St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block201
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
45%
Improvement Value:$149,800
55%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,038+2.5%
2024$11,742+4.8%
2023$11,202+0.7%
2022$11,126+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4180, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1973