Skip to content

154 Jerome St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block205
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
58%
Improvement Value:$92,000
42%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,594+2.5%
2024$9,357+6.3%
2023$8,804+0.7%
2022$8,744+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6504, Page 2893NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2023

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6125, Page 416Recorded6/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955