Skip to content

450 Amsterdam Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1952

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 1, 2001

Property Information

Block207
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
46%
Improvement Value:$145,000
54%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,620+2.6%
2024$11,328+4.9%
2023$10,796+0.7%
2022$10,721+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From: SMITH, L & T & P ESTATE

To: CONNOLLY, SHAWN M & MARILYN F

DeedBook 5115, Page 174Recorded5/8/2001

Property Built

Built

Year Built: 1952