Skip to content

111 Bridge St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2010

Property Information

Block207
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage923
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
50%
Improvement Value:$111,900
50%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+2.5%
2024$9,676+4.8%
2023$9,232+0.7%
2022$9,169+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$206,185

From:

To:

DeedBook 5696, Page 334Recorded2/8/2008

Property Sale

SaleMulti
$314,000

From:

To:

DeedBook 5544, Page 703Recorded11/10/2005

Property Sale

SaleMulti
$274,800

From:

To:

DeedBook 5394, Page 701NU CodeFamily (1)Recorded10/10/2003

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4848, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 3907, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1915