Skip to content

123 Bridge St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1970

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Aug 28, 2007

Property Information

Block207
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
47%
Improvement Value:$133,900
53%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+2.5%
2024$10,883+4.8%
2023$10,384+0.7%
2022$10,313+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$357,000

From:

To:

DeedBook 5670, Page 354NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/4/2007

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4804, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1970