Skip to content

505 Seaton Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block207
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
46%
Improvement Value:$148,500
54%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,158+2.5%
2024$11,858+4.8%
2023$11,314+0.7%
2022$11,237+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6402, Page 2478Recorded2/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

DeedBook 5554, Page 439NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955