Skip to content

511 Seaton Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1929

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block207
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
54%
Improvement Value:$105,900
46%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,177+2.5%
2024$9,926+4.8%
2023$9,470+0.7%
2022$9,406+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6427, Page 2764Recorded8/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

DeedBook 5653, Page 977Recorded6/11/2007

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 4630, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3500, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1929