Skip to content

417 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1952

Last Sale Price
$180,250
Last Sale Date
Oct 16, 2012

Property Information

Block209
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UGPOOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
54%
Improvement Value:$107,000
46%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,257+2.5%
2024$10,004+4.8%
2023$9,544+0.7%
2022$9,480+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$180,250

From:

To:

DeedBook 5929, Page 525NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/13/2012

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 5097, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4943, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1952