Skip to content

429 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1917

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block209
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
40%
Improvement Value:$188,800
60%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,873+2.5%
2024$13,531+4.8%
2023$12,910+39.5%
2022$9,255+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6409, Page 2497NU CodeFamily (1)Recorded4/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6377, Page 2464NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1917