Skip to content

414 Seaton Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1885

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block210
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
47%
Improvement Value:$119,500
53%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+2.5%
2024$9,680+4.8%
2023$9,236+0.7%
2022$9,173+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 6437, Page 2647Recorded11/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4343, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1885