Skip to content

408 Chester Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 12, 2015

Property Information

Block304
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
50%
Improvement Value:$131,100
50%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+2.5%
2024$11,302+4.8%
2023$10,783+0.7%
2022$10,709+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6043, Page 445NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 5809, Page 709Recorded4/5/2010

Property Built

Built

Year Built: 1955