Skip to content

111 Roosevelt St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block310
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF2UG4UNITS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,108
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
29%
Improvement Value:$327,900
71%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,354+2.5%
2024$19,852+4.8%
2023$18,941+0.7%
2022$18,812+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft4,108DeedBook 6323, Page 2093Recorded5/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4644, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4033, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1900