Skip to content

296 Clay Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block310
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
40%
Improvement Value:$154,000
60%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,406+2.5%
2024$11,125+4.8%
2023$10,614+0.7%
2022$10,542+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,743DeedBook 6452, Page 2717Recorded2/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

DeedBook 5681, Page 953NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/9/2007

Property Built

Built

Year Built: 1926