Skip to content

292 Clay Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1924

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block310
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
41%
Improvement Value:$158,900
59%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,857+2.5%
2024$11,565+4.8%
2023$11,034+0.7%
2022$10,959+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 6201, Page 623Recorded7/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$189,084

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5852, Page 860NU CodeFamily (1)Recorded2/22/2011

Property Sale

SaleMulti
$158,000

From:

To:

DeedBook 5189, Page 189Recorded10/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924