Skip to content

158 Sumner Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1948

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block402
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
49%
Improvement Value:$131,200
51%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+2.5%
2024$11,090+4.8%
2023$10,581+0.7%
2022$10,509+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 6479, Page 2535NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/30/2022

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 6168, Page 2150Recorded1/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$161,500

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 6102, Page 245NU CodeGovernment (15)Recorded1/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948