Skip to content

815 Pine St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 29, 2010

Property Information

Block402
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
51%
Improvement Value:$117,100
49%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+2.5%
2024$10,396+4.8%
2023$9,919+0.7%
2022$9,851+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5838, Page 76Recorded10/19/2010

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3628, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1950