Skip to content

818 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1947

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block405
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
52%
Improvement Value:$110,400
48%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,089+2.5%
2024$9,840+4.8%
2023$9,388+0.7%
2022$9,324+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6333, Page 2177Recorded7/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$334,900

From:

To:

DeedBook 5662, Page 525Recorded7/23/2007

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 5233, Page 101NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/13/2002

Property Built

Built

Year Built: 1947