Skip to content

815 Locust St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1928

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block405
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
50%
Improvement Value:$107,500
50%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+2.5%
2024$9,314+4.8%
2023$8,886+0.7%
2022$8,826+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5849, Page 327Recorded1/24/2011

Property Built

Built

Year Built: 1928