Skip to content

824 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block405
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
51%
Improvement Value:$121,100
49%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,836+2.5%
2024$10,569+4.8%
2023$10,083+0.7%
2022$10,015+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

DeedBook 5919, Page 549NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 1915