Skip to content

117 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 13, 2010

Property Information

Block412
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB - STORE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,058
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
34%
Improvement Value:$232,400
66%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,469+2.5%
2024$15,088+4.8%
2023$14,395+0.7%
2022$14,297+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$475,000

From:

To:

DeedBook 5826, Page 200Recorded7/22/2010