Skip to content

720 Locust St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1929

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block412
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,789
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
41%
Improvement Value:$165,800
59%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,366+2.5%
2024$12,061+4.8%
2023$11,507+0.7%
2022$11,429+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 6460, Page 2885Recorded4/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 6123, Page 235NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929