Skip to content

715 Elm St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1924

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block412
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
44%
Improvement Value:$161,100
56%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,715+2.5%
2024$12,401+4.8%
2023$11,832+0.7%
2022$11,751+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6522, Page 2093Recorded9/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1924