Skip to content

711 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1954

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block414
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,482
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
35%
Improvement Value:$232,200
65%
Total Assessment$357,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,792+2.5%
2024$15,402+4.8%
2023$14,695+0.7%
2022$14,595+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954