Skip to content

721 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block414
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
47%
Improvement Value:$136,300
53%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,442+2.5%
2024$11,159+4.8%
2023$10,647+0.7%
2022$10,575+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 6313, Page 245Recorded3/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,241DeedBook 5833, Page 58Recorded9/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1922