Skip to content

40 Roselle Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block414
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
48%
Improvement Value:$126,300
52%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,734+2.5%
2024$10,470+4.8%
2023$9,989+0.7%
2022$9,921+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 6230, Page 803Recorded11/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$237,500

From:

To:

DeedBook 5390, Page 120Recorded9/11/2003

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4484, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3618, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1925