Skip to content

622 Donald Place

Roselle Park, NJ 07204

Built 1939

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block421
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
40%
Improvement Value:$180,000
60%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,263+2.5%
2024$12,936+4.8%
2023$12,342+0.7%
2022$12,258+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

DeedBook 6072, Page 806Recorded8/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3453, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1939