Skip to content

617 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2010

Property Information

Block421
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
49%
Improvement Value:$119,400
51%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,429+2.5%
2024$10,172+4.8%
2023$9,705+0.7%
2022$9,639+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$46,350

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 5836, Page 239NU CodeFamily (1)Recorded10/6/2010

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4132, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3793, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1927