Skip to content

625 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1949

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block421
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
46%
Improvement Value:$136,800
54%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,198+2.5%
2024$10,922+4.8%
2023$10,421+0.7%
2022$10,350+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 5905, Page 764Recorded5/9/2012

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4420, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1949