Skip to content

510 Chestnut St

Roselle Park, NJ 07204

Public School

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 19, 1996

Property Information

Block504
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF OFFICE BLDG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,700
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
42%
Improvement Value:$294,500
58%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$10,694+2.1%
1997$10,477+3.8%
1996$10,093+5.2%
1995$9,592+3.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$339,000
DeedBook 4359, Page 181