Skip to content

145 Butler Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block602
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
41%
Improvement Value:$132,100
59%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+2.5%
2024$9,680+26.1%
2023$7,677+0.7%
2022$7,624+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 6235, Page 171Recorded12/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930