Skip to content

200 Chestnut St

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
Jul 22, 2006

Property Information

Block605
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB STORE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
50%
Improvement Value:$183,600
50%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,336+2.5%
2024$15,933+4.8%
2023$15,201+0.7%
2022$15,098+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,220,000
DeedBook 5596, Page 874

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 4550, Page 322